"a group of 8 friends goes to the movies. a bag of popcorn costs $2.99. how much will it cost to get one bag of popcorn for each friend? explain how you can calculate this amount mentally. it will cost $ for all the friends to get popcorn. if the bags of popcorn for $3 each, it would cost $ . since $2.99 is one cent less than $3, i can subtract one cent for each friend, taking away $ from $24." how do i solve this problem?
Get the answer
Category: science |
Author: Abraham Uilleam
Related Questions
"a local water park charges $18 per kid and $25 per adult for all-day

"a lot of problems in the world would disappear if we talked to each o

Category
mechanicalengineering
"a man buys a horse for $60. he sells the horse for $70. he then buys the horse back for $80. and he sells the horse again for $90. in the end, how mu
geography
"a mass-loaded piston-cylinder system containing air is at 40 lbf/in^2" , 500 °r with a volume of 11 ft3 , while at the stops v = 38 ft3 . an air supp
mechanicalengineering
"a middle school language arts teacher is wanting to scaffold the reading of nonfiction texts for her english-language learners who are at the beginni